#1 14.02.05 10:40

 Marek Kłos

Uczeń

Wartościowe lektury

Witam. Pomyślałem, że fajnie byłoby się dzielić informacjami na temat ciekawych, wartościowych lektur. Czy to na temat stricte Iaido czy też szeroko pojętej kultury japońskiej. Jeśli znacie jakieś obowiązkowe pozycje, które powinien przyswoić początkujący adept to chętnie bym od was tego rodzaju wiedze wyciągnął;)
Ja sam zgłębiam teraz Księgę Pięciu Kręgów - Musashiego Miyamoto. Polecam serdecznie tym którzy jeszcze nie mieli kontaktu z tą lekturą a na zachętę wklejam mały cytat:)

"Zadajesz sobie pytanie,
kto zdoła przejść do końca prostą Drogę Prawa Żołnierskiego?
I odpowiadasz z całą stanowczością,
że to będziesz właśnie ty.
Ty się będziesz na tej Drodze doskonalił,
bez względu na wszystko.
Hartujesz więc ciało co rano,
budujesz formę co wieczór,
wygładzasz niedociągnięcia,
by potem wyzwolić się z rygorów nauki
i odpowiadać sam za swoje czyny.
Odtąd twoim staje niezwykły czar Natury
i przedziwne działanie przenikającej wszystko siły kontemplacji.
Tu właśnie kryje się sens i owoc ćwiczeń,
jak również wprowadzania w życie Prawa."


"Jedna chwila jest sukcesem w wiecznej walce"

Offline

 

#2 14.02.05 16:41

Re: Wartościowe lektury

W końcu ktoś zadał takie pytanie !

Co prawda, w praktyce czegoś takiego jak obowiązkowe lektury to nie ma, ale  mogę ze swojej biblioteczki pożyczyć (pogrupuje w kategorie), następujące pozycje (większość to wydawnictwo Diamont Books, świetne jest i mocno w tematyce japońskich sztuk walki się zagnieździło):

a) O Szermierce japońskiej:
- Iaido, podstawy stylu Muso Shinden - ciekawa pozycja, pozwala nieco bliżej poznać to, co robimy
- Heiho Kadensho - traktat spisany przez Yagyu Munemori'ego, starszy od Gorin no Sho i świetny.
- Gorin no Sho  - czyli Musashi'ego Ksiega Pięciu Pierścieni, moim zdaniem pozycja obowiązkowa,


b) Japońskie sztuki walki:
- Battodo - podręcznik walki mieczem japońskim - traktować jak ciekawostkę,
- Sztuki walki samurajów - ciekawa pozycja, nieco historii szermierki, sporo ciekawostek o Koden Eishin Ryu, w wydaniu sensei'a Fumon Tanaka, zasadniczo ciekawostka
- Sekrety Samurajów  - moja pierwsza książka o feudalnej Japonii, dużo ciekawych informacji, na prawdę pozwala lepiej zrozumieć klimat,
- Japońskie Sztuki Walki, przewodnik po Koryu Jujutsu  - genialna książka, ogromna monografia o jujutsu, co prawda dla nas ciekawostka, ale można odkryć parę smaczków (np. Muso Jikiden Eishin Ryu to również szkoła słynąca z jujutsu )
- Sztuki Walki - ruchome formy ekspresji filozofii wschodu  - dość stara publikacja, ale nadaje się na takie wprowadzenie do tematu, ciekawostka rzekłbym.

c) Japońskie miecze:
- Wojskowe miecze japońskie 1868-1945 , polecam, bogate źródło informacji o mieczach "niesamurajskich"

d) Japońskie różności:
- Samuraje: Uzbrojenie: Ekwipunek: Ubiór  - bogato ilustrowany album japońskiego autorstwa, fajna ciekawostka, na jej bazie mam haori (od mej lubej )
-Ikebana Japońska sztuka układania kwiatów - kiedyś nabyłem, jako ciekawostka
- Kumagai - oparta na prawdziwej postaci z okresu Kamakura opowieść o życiu wojownika

Na razie posiadam tylko tyle co wyżej, aktualnie Battodo i  Podstawy Stylu Muso Shinden ma Marta, całą resztę chętnie pożyczę

PS
Marek, masz może Heiho Kadensho, albo Wykłady Tengu? Jeśli tak, to ja bardzo skory do przeczytania ich jestem (a na pewno je kiedyś zdobędę )

Offline

 

#3 14.02.05 16:54

Anna Zachara

Zainteresowany

Re: Wartościowe lektury

Dział nie dotyczy jedynie iaido, więc i ja polecę pewną pozycję
Okakura Kakuzo Księga herbaty jest to pozycja niewielka i jak tytuł wskazuje traktuje o herbacie i pojęciu „herbatyzmu” jako filozofii życia.

Offline

 

#4 14.02.05 17:35

 Marek Kłos

Uczeń

Re: Wartościowe lektury

Grzegorz niestety nie mam tych książek. W mojej skromnej (na razie) biblioteczce mam jeszcze Spowiedź Samuraja, Sztukę Wojny - Sun Tzu, Wprowadzenie do Bushido, podręcznik do kenjutsu i coś o robieniu sushi

Ostatnio edytowany przez Marek Kłos (14.02.05 17:36)


"Jedna chwila jest sukcesem w wiecznej walce"

Offline

 

#5 14.02.05 17:40

Re: Wartościowe lektury

Sztuka wojny jest całkiem przyjemna   Chętnie bym się zaprzyjaźnił z Twoimi książkami, a szczególnie z "Wprowadzenie do Bushido". Swoją drogą, podręcznik do kenjutsu jest może autorstwa pana Piotrowicza?

Offline

 

#6 14.02.05 18:06

 Marek Kłos

Uczeń

Re: Wartościowe lektury

Tak, Piotrowicza.


"Jedna chwila jest sukcesem w wiecznej walce"

Offline

 

#7 14.02.15 13:46

Re: Wartościowe lektury

Hej,
(wiem, że trochę zbaczam z tematu), ale jak brzmiał tytuł filmu, który mam obejrzeć przed kolejnymi zajęciami?

Offline

 

#8 14.02.27 21:16

Asia

Uczeń

Re: Wartościowe lektury

To ten, co oglądaliśmy zanim się urodziłaś?))) "Hero"?

Offline

 

#9 14.02.28 16:27

 Marta Szczygłowska

Zainteresowany

Re: Wartościowe lektury


Tel:     506 22 11 23
e-mail: tfu-rczosc@o2.pl

Offline

 

#10 14.03.09 10:41

 Marek Kłos

Uczeń

Re: Wartościowe lektury

Czy ktoś miał może do czynienia  z książką "Podstawy iaido. Styl Musoshinden" - Shigeyoshi Yamatsuta? Zastanawiam się nad kupnem.


"Jedna chwila jest sukcesem w wiecznej walce"

Offline

 

#11 14.03.09 12:07

Re: Wartościowe lektury

Tak jak pisałem w swoim poście, mam tę książkę u siebie (aktualnie ma moją Marta), poza tym Sensei ma swoją z tego co pamiętam. Jest to taka fajna sprawa, jak ktoś chce mieć pod łapką formy koryu, tyle że do nauki się nie nadaje stricte, co najwyżej do przypomnienia co gdzie miało być (ale to też ostrożnie bo koryu to koryu ). Ciekawy ma też wstęp - taki poszerzający wiedzę. Proponuję, byś pogadał z Martą by Ci podrzuciła mój egzemplarz, zobaczysz czy Ci się podoba i najwyżej nabędziesz własny - tu polecam Centrum Taniej Książki w Feniksie, mieli chyba kilka egzemplarzy jeszcze (pare tygodni temu).
Pozdrawiam,
Grzesiek

Offline

 

#12 14.03.09 12:32

 Marek Kłos

Uczeń

Re: Wartościowe lektury

Grzesiek Skórzewski napisał:

Tak jak pisałem w swoim poście, mam tę książkę u siebie

Aj faktycznie, nie spojrzałem!


"Jedna chwila jest sukcesem w wiecznej walce"

Offline

 

#13 14.04.01 22:49

Re: Wartościowe lektury

A w sumie, sądzę że tutaj się to nada.

Polecam wszystkim zapoznanie się z tym tekstem, który jakiś czas temu wykopałem na stronie tenshinkanu, a na który teraz wpadłem przypadkiem - tytuł brzmi "Oczami egzaminatora iaido"
KLIK - uważam za ciekawą lekturę

Pozdrawiam,
Grzesiek

Offline

 

#14 14.04.02 10:18

 Kuba Kaniuka

Uczeń

Re: Wartościowe lektury

Bardzo ciekawy artykuł! Warto przeczytać, podoba mi się:)

Offline

 

#15 14.04.03 18:32

Re: Wartościowe lektury

I znów mam co dla Was - Ishido Sensei, opowieści ciąg dalszy >KLIK, - zapraszam (już troszkę mniej filozoficznie, ale pozwala spojrzeć nieco bliżej na Iai).

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.nbaniggaz.pun.pl www.makemmo.pun.pl www.pokemon.pun.pl www.ligipilkarskie.pun.pl www.darkghosts.pun.pl